Gejzer w Yellowstone znów wybuchł i ustanowił nowy rekord. Czy mamy się czego obawiać?

Erupcja wulkanu Yellowstone Steamboat Gejzer

Aktywność hydrotermalna w obrębie kaldery superwulkanu Yellowstone jest w tym roku zupełnie wyjątkowa. Świadczy o tym ilość erupcji największego gejzeru świata znanego jako Steamboat, który w ciągu 2018 roku miał aż 30 erupcji.

W zeszły weekend kapryśny Steamboat Geyser ożył i wychrzcił gorącą wodę i parę na wysokość ponad stu metrów. Steamboat Geyser jest uznawany za największy gejzer świata, ale i tak znajduje się w cieniu przez sławny i popularny Old Faithful, który również znajduje się w Parku Yellowstone.

Przedstawiciele parku twierdzą, że Steamboat był stosunkowo aktywny na początku lat 60. oraz 80. ubiegłego wieku, ale był spokojny przez 50 lat – od 1911 do 1961 r. Do ostatniej erupcji doszło w sobotę o godzinie 01:00. Ze względu na panujące warunki zimowe drogi w Parku Yellowstone są zamknięte, w związku z czym nie mogli dokonać obserwacji z bliska.

Pierwszy od 2014 r. wybuch Steamboat miał miejsce 15 marca 2018 r.

Ostatnia erupcja Steamboata nastąpiła po dziewięciodniowym okresie spokoju. Przez całe poprzednie lato gejzer wybuchał co najmniej raz w tygodniu. „Zwiększona aktywność w Steamboat w tym roku jest niezwykła, ale nie bezprecedensowa” – powiedział w wywiadzie dla LocalNews8 Jeff Hungerford, geolog Parku Yellowstone.

Jest to największy czynny gejzer na świecie. Podczas erupcji wysokość strumienia wody osiąga niekiedy ponad 91 metrów! Czasami słup gorącej wody potrafi wznosić się tam nawet przez ponad pół godziny bez przerwy!

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o