Doszło do potężnego trzęsienia ziemi M7.5 na Pacyfiku. Powstała fala tsunami

Fale tsunami uderzyły w wybrzeże Nowej Kaledonii na Pacyfiku w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,5 stopnia w skali Richtera.

Amerykańskie Narodowe Centrum Tsunami poinformowało, że trzęsienie miało miejsce stosunkowo płytko – na głębokości około 10 kilometrów tuż po godzinie 15:00 czasu lokalnego, około 168 kilometrów na wschód od najbliższego zaludnionego miasta, Tadine, znajdującego na Wyspach Lojalności Nowej Kaledonii.

„Niebezpieczne fale tsunami są prognozowane dla Vanuatu oraz Nowej Kaledonii” – ostrzegło kilka minut po trzęsieniu Pacyficzne Centrum Ostrzegania przed Tsunami (PTWC). PTWC podało w komunikacie, że tsunami może mieć wysokość od jednego do trzech metrów, a pierwsze fale zostały zaobserwowane o godz. 15:45.

Agence France-Presse poinformowała, że mieszkańcy Nowej Kaledonii otrzymali wiadomości tekstowe z informacją, że muszą natychmiast udać się do schroniska. „Dobra wiadomość jest taka, że nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych ani zniszczeniach” – powiedział Oliver Ciry, rzecznik dyrekcji ds. ochrony ludności i zarządzania ryzykiem w Nowej Kaledonii, dodając, że wzrost poziomu morza u wschodniego wybrzeża i wokół Wysp Lojalności zostały zauważone już wcześniej. Produkcja niklu, dominującego eksportu Nowej Kaledonii, została jednak na krótko przerwana przez trzęsienie ziemi.

Rząd Vanuatu wydał oświadczenie, że nie spodziewa się „niszczycielskiego tsunami”. Ministerstwo obrony nowozelandzkiej i zarządzania kryzysowego napisało na Twitterze, że nie ma zagrożenia tsunami dla wybrzeży kraju.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się około 310 kilometrów od Noumei, stolicy Nowej Kaledonii.
„To dość daleko” – powiedział Rafael Abreu z USGS. „Nie spodziewamy się żadnych znaczących szkód w związku z dzisiejszym trzęsieniem ziemi”, gdyż znajdowało się daleko na morzu.

Według PTWC fale uderzające w Australię w wyniku wstrząsu miały niecałe 30 centymetrów. Wystąpiło również co najmniej pięć wstrząsów wtórnych, o sile 5,6 do 6 stopni w skali Richtera.

Nowa Kaledonia znajduje się na Pacyfiku „Pierścień Ognia” – łuk uskoków sejsmicznych w obrębie Oceanu Spokojnego, gdzie występuje większość trzęsień ziemi i aktywność wulkaniczna.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

This website uses cookies.