DARPA proponuje stworzenie sztucznej inteligencji, która może monitorować cały świat pod kątem zagrożeń

Sztuczna inteligencja zdolna do monitorowania całego świata pod kątem wszelkiego rodzaju zagrożeń jest ogromnym przedsięwzięciem i może stać się pierwszą na świecie „globalną” platformą wywiadowczą. Może przypominać niesławny system Skynet z filmu Terminator.

Skynet – fikcyjny wojskowy system obronny odgrywający rolę głównego antagonisty w filmach i grach z serii Terminator. System ten uzyskał samoświadomość i dążył do całkowitego unicestwienia ludzkości.

DARPA proponuje stworzenie sztucznej inteligencji do kontroli świata

DARPA ma już dużą reputację amerykańskiej armii, dzięki szeregowi projektów, które obejmują przesyłanie wiedzy bezpośrednio do mózgów ludzi, wykorzystywanie fal mózgowych do kontrolowania flot zaawansowanych myśliwców F-35 oraz przekształcanie zwierząt i roślin w gigantyczne żywe sieci czujników, a to tylko na początek.

Ale teraz ich najnowszy projekt podnosi poprzeczkę po raz kolejny – zamierzają stworzyć Sztuczną Inteligencję (AI), która może monitorować cały świat pod kątem zagrożeń. Może przypominać niesławny system Skynet z filmu Terminator.

W skrócie DARPA chce stworzyć sztuczną inteligencję, która będzie kontrolowała sieć nowoczesnych urządzeń znajdujących się po jednej stronie Ziemi, a mogących np wywołać huragan po drugiej stronie planety.

Nowy program ma na celu stworzenie sztucznej inteligencji zdolnej do przesiewania niezliczonych wydarzeń i informacji z mediów generowanych każdego dnia. Program nosi nazwę KAIROS, skrót od sztucznej inteligencji ukierunkowanej na zdobywanie wiedzy i wprowadzanie w życie ,,Rozsądne Schematy”

„Schemat” w tym przypadku ma bardzo specyficzne znaczenie. To idea podstawowego procesu, którego ludzie używają, aby zrozumieć otaczający ich świat, tworząc małe historie o powiązanych ze sobą wydarzeniach. Na przykład, kiedy kupujesz coś w sklepie, wiesz, że zazwyczaj wchodzisz do sklepu, wybierasz przedmiot, przynosisz go do kasjera, który go skanuje, potem płacisz w jakiś sposób, a potem opuszczasz sklep. Ten proces „kupowania czegoś” jest schematem, który wszyscy rozpoznajemy i może oczywiście zawierać w sobie schematy, a nawet być częścią innego schematu, na przykład dawania prezentów.

Chociaż można je sobie łatwo wyobrazić w naszych głowach, są zaskakująco trudne do odebrania w sposób, aby system komputerowy był w stanie to zrozumieć. Są nam znane z powodu naszego doświadczenia i sposobu, w jaki działają nasze mózgi, ale nie są one od razu oczywiste ani oparte na regułach. Im więcej danych jest tym trudniejsze są do zdefiniowania.

Kupowanie czegoś jest stosunkowo proste, ale jak stworzyć schemat rozpoznawania zimnej wojny? Tego właśnie DARPA chce nauczyć sztuczną inteligencję i innych niebywałych rzeczy.

Początkowo system będzie ograniczony do pobierania danych w ogromnych ilościach, aby zbudować bibliotekę podstawowych schematów. Czytając książki, oglądając raporty z wiadomościami i tak dalej…

Sam Elon Musk przestrzega, że w pewnym momencie system ten wymknie się spod kontroli i będzie próbował kierować światem.

Czyżby kolejny raz film SF pokazywał to co wydarzy się na Ziemi za kilka lat?

This website uses cookies.