Badanie pokazuje, że niektóre rządy już używają aplikacji COVID-owej śledzącej kontakty do masowego nadzoru

aplikacja koronawirus

Przez miesiące eksperci ds. Prywatności, tacy jak Edward Snowden , ostrzegali o tym, że rządy używają aplikacji telefonicznych do śledzenia kontaktu z wirusami w celu masowej inwigilacji ludności. Jak większość z nas wie, rządy szpiegują już obywateli wielu krajów, ale jeśli mają dostęp do danych z aplikacji do śledzenia kontaktów, daje im to kolejne narzędzie, które pomaga im uzyskać wyraźniejszy obraz codziennych czynności każdego z nas.

Grupa badaczy praw człowieka z Amnesty International przeprowadziła badanie analizujące aplikacje do śledzenia kontaktów COVID-19 i stwierdziła, że ​​aplikacje dla co najmniej trzech krajów – Norwegii, Bahrajnu i Kuwejtu – były niebezpieczne. Badacze przyjrzeli się wielu popularnym aplikacjom do śledzenia kontaktów z 11 różnych krajów: Algierii, Bahrajnu, Francji, Islandii, Izraela, Kuwejtu, Libanu, Norwegii, Kataru, Tunezji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Aplikacje, które były najniebezpieczniejsze dla nas, bezpośrednio gromadziły dane GPS od użytkowników, które pasowały do ​​ich tożsamości, podczas gdy bezpieczniejsze aplikacje opierały się na anonimowych sygnałach Bluetooth.

W jednym dziwnym przypadku aplikacja do śledzenia kontaktów o nazwie „BeAware Bahrain” została wykorzystana do rekrutacji uczestników do teleturnieju. W serialu o nazwie Are You At Home? gospodarz wykorzystał dane zebrane przez rząd za pośrednictwem aplikacji, aby losowo zadzwonić do osób, by sprawdzić, czy przestrzegają wszystkich wytycznych dotyczących dystansu społecznego. Jeśli zostali uznani za dobrych obywateli, otrzymywali nagrodę finansową. Pobierając aplikację, użytkownicy nieświadomie wyrazili zgodę na pojawienie się w teleturnieju.

Claudio Guarnieri, szef Laboratorium Bezpieczeństwa Amnesty International, które opublikowało badanie, powiedział, że Norwegia zgodziła się porzucić swoją aplikację do śledzenia kontaktów i zastąpić ją alternatywą po przedstawieniu jej wyników badań.

Bahrajn, Kuwejt i Norwegia brutalnie potraktowały prywatność ludzi, oferując wysoce inwazyjne narzędzia nadzoru, które wykraczają daleko poza to, co jest uzasadnione w walce z COVID-19. Norweska aplikacja była bardzo inwazyjna, a decyzja o jej wycofaniu jest słuszna. Wzywamy rządy Bahrajnu i Kuwejtu do natychmiastowego zaprzestania korzystania z takich natrętnych aplikacji w ich obecnej formie. Zasadniczo nadają lokalizacje użytkowników do rządowej bazy danych w czasie rzeczywistym – nie jest to konieczne i proporcjonalne w kontekście reakcji na zdrowie publiczne.

Podobnie rząd Bahrajnu obiecał wprowadzić niewielkie zmiany w swojej aplikacji, a teraz pozwala użytkownikom zrezygnować z udziału w teleturnieju, który nadal będzie trwał.

W oświadczeniu urzędnicy rządowi w Bahrajnie powiedzieli: „Aplikacja„ BeAware ”została zaprojektowana wyłącznie w celu przyspieszenia śledzenia kontaktów i ratowania życia. Jest to całkowicie dobrowolna aplikacja i wszyscy użytkownicy są informowani o korzystaniu z oprogramowania GPS przed pobraniem. Aplikacja odgrywa istotną rolę we wspieraniu strategii Bahrajnu.

W większości przypadków, jeśli masz na telefonie pobraną jedną z tych aplikacji i kontaktujesz się z kimś, kto uzyskał pozytywny wynik testu na obecność wirusa, otrzymasz powiadomienie lub wiadomość tekstową informującą o tym, że zostałeś wykryty, a wiadomość poinstruuje Cię, że masz poddać się kwarantannie w domu przez dwa tygodnie. Jeśli odmówisz zastosowania się do kwarantanny, władze będą o tym wiedziały, ponieważ Twój telefon będzie ustawiony tak, aby powiadamiał ich, jeśli opuścisz określony obwód. Opuszczenie domu bez telefonu również nie jest możliwe, ponieważ aplikacje te służą również do uzyskiwania dostępu do sklepów spożywczych i innych firm.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here