Astronauci spędzają 6 dni w ciemnej jaskini i wyłaniają się ze świeżo odkrytymi gatunkami skorupiaków

Zespół międzynarodowych astronautów spędził sześć dni w systemie jaskini Sa Grutta pod Sardynią we Włoszech. Kiedy wyszli z jaskini, mieli ze sobą nowo odkryte gatunki ślepych, bezbarwnych skorupiaków.

Mieszkające w jaskiniach skorupiak mają rozmiar paznokcia (tylko 8 milimetrów) i noszą nazwę Alpioniscus sideralis, co oznacza łacińskie określenie „gwiezdny”. Astronauci odkryli, że przebywają w czarnej jak smoła sadzawce.

Jaskinia na Sardynii

Astronauci szkolili się pod ziemią w ramach programu CAVES Europejskiej Agencji Kosmicznej. Szkolenie to pomaga kandydatom Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wspólnie prowadzić badania w niebezpiecznych podziemnych środowiskach.

Paolo Marcia, który jest zoologiem z Uniwersytetu Sassari, wyjaśnił w oświadczeniu: „Chciałbym pomyśleć, że kiedy ludzie wylądują na Marsie i eksplorują jego jaskinie, to doświadczenie pomoże im szukać innych gatunków, wiedząc, że życie ma niewiele ograniczeń i może rozwijać się w najbardziej niegościnnych miejscach. ”

Po przestudiowaniu genetyki Alpioniscus sideralis za pomocą analizy molekularnej potwierdzono, że nie pasuje do innych gatunków występujących w tym regionie. Astronauci opisali swoje odkrycia w badaniu z grudnia 2018 r. Opublikowanym w czasopiśmie ZooKeys, które można przeczytać tutaj .

Sardynia

Alpioniscus sideralis jest rodzajem stonogi, które są bardzo małe, opuściły swoje wodniste siedlisk miliony lat temu w celu kolonizacji na lądzie. Jednak dzięki temu nowemu odkryciu wydaje się, że gatunek wrócił do swoich pierwotnych korzeni i wrócił do życia w wodzie – tym razem w podziemnym basenie jaskini położonym na Sardynii.

Możesz zobaczyć zdjęcie Alpioniscus sideralis klikając tutaj .

Niesamowite jest, że astronauci podczas ćwiczeń w jaskini w czarnej mazi przypominającą smołę odkryli nowy gatunek skorupiaków. Może znajdą nieznane żywe stworzenia, kiedy wylądują na Marsie.

This website uses cookies.