sponsorowane...

Asteroida Apophis uderzy w Ziemię? Koniec świata jest bliski? [19.03.2019]

Asteroida-Apophis

Koniec świata coraz bliżej? Realnym zagrożeniem jest asteroida Apophis, która już 22 marca 2019 roku będzie niebezpiecznie blisko Ziemi. Czy w nią uderzy, a koniec świata nastąpi 22 marca 2019 roku? NASA wyznaczyła 35 tys. dolarów nagrody dla osoby, która stworzy algorytm pozwalający przewidzieć trajektorie poruszających się w kosmosie planetoid i tym samym uratować Ziemię przed ewentualną zagładą. Przeczytaj więcej o asteroidzie Apophis i dowiedz się, co nas czeka. 19.03.2019

W stosunkowo bliskim otoczeniu Ziemi, według danych z 2018 roku, obserwuje się ponad 17 tysięcy planetoid, w tym ponad 1800 potencjalnie niebezpiecznych asteroid i tylko kwestią czasu pozostaje kolejne zderzenie z takim obiektem – czytamy w wikipedii.

Jedną z nich jest asteroida Apophis. Istnienie takiego obiektu, który jest na kursie kolizyjnym z Ziemią nie jest żadną nowością. Naukowcy z amerykańskiego instytutu NASA zainteresowali się nią już niemal 15 lat temu. Została odkryta w 2004 roku i nazwana wtedy obiektem 2004 MN4. Z licznych przeprowadzonych badań wynika, że asteroida Apophis

Asteroida Apophis
Asteroida Apophis

Asteroida Apophis

  • waży około 18 milionów ton i
  • zbudowana jest przede wszystkim z lodu, a także pozostałości innych, zniszczonych asteroid – jego wielkość szacuje się na około 370 metrów.

W 2004 roku NASA określała jej zagrożenie dla Ziemia na około “1 do 300”. Po kolejnych badaniach w następnych latach współczynnik ten zaczął wzrastać, a wraz z nim zagrożenie dla naszej planety. W ostatnich latach zmalał do “1 do 37”, co oznacza 2,7 % szans na uderzenie w Ziemię.

Koniec świata? Jakie jest prawdopodobieństwo?

Takie zagrożenie oznacza czwarty stopień w tzw. “Skali Torino”. To 11-stopniowa skala (od 0 do 10), według której NASA ocenia potencjalne zagrożenie katastrofą kosmiczną, jakie stwarzają rozmaite obiekty nadlatujące w kierunku Ziemi z kosmosu – podaje wikipedia.

NASA wyznaczyła 35 tys. dolarów nagrody dla osoby, która stworzy algorytm pozwalający przewidzieć trajektorie poruszających się w kosmosie planetoid i tym samym uratować Ziemię przed ewentualną zagładą.

Skala ta określa prawdopodobieństwo wystąpienia katastrofy kosmicznej. Zgodnie z nią przy czwartym stopniu zagrożenia zalecane jest powiadomienie opinii publicznej i odpowiednich organów państwowych, jeżeli spotkanie z obiektem nastąpi w ciągu dziesięciu lat.

Jeśli asteroida Apophis uderzyłaby w Ziemię, spowodowałaby wystąpienie nieodwracalnych kataklizmów – twierdzą naukowcy nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale także innych krajów. Obiektem interesują się bowiem także m.in. Rosjanie.

Asteroida Apophis pod obserwacją

Asteroida Apophis jest obserwowana i monitorowana przez NASA. To jedna z planetoid z grupy Atena, czyli obiektów, które mają orbity zbliżone są do orbity ziemskiej. Obiegają one Słońce w ciągu 323 dni i w tym czasie zbliżają się dwukrotnie do naszej orbity.

Według innych źródeł do zderzenia asteroidy Apophis z Ziemią mogłoby dojść 13 kwietnia 2029 roku. Rosyjscy naukowcy podają, że jeśli w tym czasie uda się uniknąć katastrofy to kolejny raz asteroida zagrozi Ziemi w 2068 roku.

99942 Apophis asteroida NASA


POLECANE PRZEZ GOOGLE

2 Comments

  1. ” NASA wyznaczyła 35 tys. dolarów nagrody dla osoby, która stworzy algorytm pozwalający przewidzieć trajektorie poruszających się w kosmosie planetoid i tym samym uratować Ziemię przed ewentualną zagładą.”- to jakiś żart? Tylko tyle to jest warte? 😀

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.