Archeolodzy odkrywają kolejny pogrzebany Sfinks w świątyni Kom Ombo w pobliżu Asuanu

32

Egipscy archeolodzy pracujący nad redukcją wód podziemnych w świątyni Kom Ombo w Asuanie odkryli Sfinksa, jak podało egipskie Ministerstwo Starożytności w niedzielę.

Odkrycie to jest zaskoczeniem, ponieważ w ciągu ostatnich kilku miesięcy archeolodzy pracujący w Egipcie odkryli pozostałości dwóch posągów Sfinksa.

Archeolodzy odkrywają kolejny pogrzebany Sfinks w świątyni Kom Ombo w pobliżu Asuanu
Odkryty kilka miesięcy temu Sfinks

Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, jak robotnicy budowlani pracujący w pobliżu kompleksu świątyń w Luksorze natknęli się na pozostałości pochowanego posągu Sfinksa.

Początkowe raporty egipskiego Ministerstwa Starożytności sugerowały, że Sfinks odkryty w Luksorze jest podobny do Wielkiego Sfinksa z Gizy: Ma ciało lwa i głowę człowieka.

Najbardziej znanym Sfinksem w Egipcie jest bez wątpienia potężny posąg znajdujący się na płaskowyżu Giza.

Wielki Sfinks w Gizie jest uważany za starożytne cudo nie tylko ze względu na jego rozmiar i skomplikowany design, ale także z powodu niezliczonych tajemnic otaczających tę starożytną strukturę.

Wraz z trzema piramidami, Wielki Sfinks znaleziony na płaskowyżu w Gizie – około 500 km od miejsca, w którym znaleziono nowy posąg – jest jednym z najbardziej charakterystycznych pomników Egiptu.

Teraz archeolodzy w pobliżu Asuanu dokonują kolejne oszałamiające odkrycie znajdując inny posąg Sfinks.

Archeolodzy odkrywają kolejny pogrzebany Sfinks w świątyni Kom Ombo w pobliżu Asuanu
Wielki Sfinks znaleziony w pobliżu świątyni Kom Ombo.

Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Egiptu, wyjaśnił, że Sfinks prawdopodobnie pochodzi z dynastii Ptolemejczyków, został znaleziony w tym samym miejscu, w którym znajdują się dwa reliefy piaskowca króla Ptolemeusza V, które odkryto dwa miesiące temu.

Dynastia Ptolemeuszowa rządziła Egiptem przez 275 lat, od 305 do 30 r. P.n.e. i była ostatnią dynastią starożytnego Egiptu.

Kompleks świątynny Kom Ombo powstał podczas dynastii Ptolemeusz.

Archeolodzy odkrywają kolejny pogrzebany Sfinks w świątyni Kom Ombo w pobliżu Asuanu
Świątynia Kom Ombo przed rekonstrukcją

Rzeźba, odkryta w Świątyni Kom Ombo w Asuanie nosi hieroglificzne i demotyczne napisy i została już przetransportowana do Narodowego Muzeum Cywilizacji Egiptu w Fustacie, gdzie będzie dokładnie badana i odnawiana przez archeologów, aby uzyskać więcej informacji o jej pochodzeniu. Po renowacji nowo odnaleziony Sfinks zostanie wystawiony publicznie.

 

 

 

 KONIEC ARTYKUŁU... BARDZO CI DZIĘKUJEMY ZA ODWIEDZENIE NAS. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DROGI CZYTELNIKU. DUŻO ZDROWIA... sztab Live Global Alert

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.