sponsorowane...

Anomalna temperatura na Alasce: Jest nawet o 22 stopnie cieplej niż powinno

anomalna temperatura alaska

Mieszkańcy Alaski, przyzwyczajeni do temperatur poniżej zera, doświadczają „fali upałów”, która ustanawia rekordy, a słupki rtęci w niektórych regionach są nawet o 22 stopnie Celsjusza wyższe niż normalnie powinny o tej porze roku.

„Zarówno luty, jak i marzec były wyjątkowo ciepłe” – powiedział Rick Thoman, specjalista ds. klimatu w Alaska Center for Climate Assessment and Policy. „Wiele miejsc na dobrej drodze do ustanowienia najcieplejszego marca w historii pomiarów” – dodał Thoman. Meteorolog oświadczył również, że miasta w północnej części stanu, takie jak: Wainwright, Nuiqsut, Kaktovik i Barrow (znany również jako Utqiagvik), mogą zarejestrować w ten weekend temperatury od 14 do 22 stopnie wyższe w stosunku do normy z końca marca, kontynuując ciepły trend.

W Barrow w sumie przez pięć dni w marcu ustanowiono nowe dzienne rekordy temperatury i to nie lada osiągnięcie dla tego miasta” – powiedział Thoman. „Wyjątkowo ciepły marzec podąża za bardzo ciepłym, a w niektórych regionach wręcz rekordowo ciepłym lutym. Mamy teraz kwiecień lub wręcz majową pogodę w marcu” – dodał.

W ostatni czwartek w Barrow odnotowano -1 stopień, a normalna temperatura dla tego miasta to -16 stopni. W Deadhorse marzec ma być nawet o 12,7 stopnia cieplejszy w stosunku do normy wieloletniej – napisał w czwartek Brian Brettschneider, klimatolog z Alaski.

Thoman przewiduje, że ciepła passa będzie kontynuowana przez cały kwiecień, przy czym skoki temperatur do najwyższych wartości spodziewane są w zachodniej części stanu.

Klimatolodzy wyjaśniają, że gwałtowne ocieplenie, jakiego doświadczyła Alaska w ostatnich latach najprawdopodobniej z powodu spadku poziomu lodu morskiego i ocieplaniem się Oceanu Arktycznego, sieje spustoszenie w lokalnych społecznościach, przyrodzie i gospodarce.

Wiele wyścigów psich zaprzęgów musiało zostać odwołanych w tym roku, a trasy słynnego wyścigu Iditarod zostały zmienione, ponieważ panujące zbyt wysokie temperatury uniemożliwiły wytworzenie lodu morskiego. Amy Holman, koordynator regionalny z alakskiego oddziału National Oceanic and Atmospheric Administration, powiedziała, że ​​ciepło ma również głęboki wpływ na transport, gdyż dwie trzecie społeczności na Alasce nie ma dostępu do dróg.

„Zimą zamarznięte rzeki stają się głównymi korytarzami transportowymi łączącymi wioski” – wyjaśniła agencji AFP. „Rzeka Kuskokwim jest tego przykładem.

„Wysokie temperatury stopiły lód w takim stopniu, że bezpieczne podróżowanie samochodem ciężarowym lub samochodem nie jest już możliwe – oznajmiła Holman.

Thoman powiedział, że globalne ocieplenie doprowadziło do największego spadku zasięgu lodu w Morzu Beringa – który łączy się z Oceanem Arktycznym – od 1850 r., kiedy rozpoczęto stałe pomiary. „Moim najgorszym strachem jest szybkość zmian oraz umiejętność radzenia sobie” – oświadczył. „Mieszkańcy Alaski są odporni, nasza rdzenna kultura jest tu od 10 tys. lat, ale zmiana nigdy nie następowała w tym tempie” – dodał.


POLECANE PRZEZ GOOGLE

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.