5 milionów osób bez prądu po trzęsieniu ziemi w Japonii. Elektrownia nuklearna przełączyła się w tryb awaryjny

Do 11 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,7, które w czwartek nad ranem nawiedziło południową część japońskiej wyspy Hokkaido – poinformowała telewizja publiczna NHK. 33 osoby uznaje się za zaginione, a 300 osób jest rannych.

Rzecznik prasowy japońskiego rządu Yoshihide Suga poinformował, że w akcji ratowniczej bierze udział 20 tysięcy osób, a kolejnych 20 tysięcy ma jeszcze dołączyć. Premier Japonii Shinzo Abe oświadczył, że „dołoży wszelkich starań, aby ratować ludzkie życie”. Do pomocy mają też włączyć się około 25 tysięcy żołnierzy Japońskich Sił Samoobrony.

Wiele ofiar trzęsienia ziemi w Japonii

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 11 – poinformowała telewizja publiczna NHK. 300 osób jest rannych, a 33 osoby uznaje się za zaginione. Łącznie na wyspie Hokkaido 5,3 miliona mieszkańców pozbawionych jest prądu.

– Szarpnęło cztery razy. Zanim się dowiedzieliśmy, co się stało, nasz dom już był przełamany i nie mogliśmy otworzyć drzwi – relacjonowała w telewizji NHK jedna z mieszkanek miasta Atsuma.

Niedaleko miasta Atsuma na południu wyspy Hokkaido zeszły lawiny błotne. Na zdjęciach wykonanych ze śmigłowca widać zwały błota oraz powalone drzewa. Trwa akcja usuwania szkód.

Cały czas trwa akcja ratunkowa

Telewizja NHK podaje, że na terenie dotkniętym trzęsieniem cały czas pracują służby ratownicze, które przeszukują gruzy w poszukiwaniu ludzi. Wstrząsy spowodowały ogromne osunięcia ziemi i ogólną przerwę w dostawie prądu. Największe szkody i najwięcej ofiar odnotowano właśnie w miejscowości Atsuma.

Awarii uległy również sieci wodne i kanalizacyjne. Zakłócony został transport zarówno lądowy, jak i powietrzny. Na wyspie przestały kursować wszystkie pociągi, w tym superszybkie składy Shinkansen.

Odwołano też towarzyski mecz piłki nożnej Japonii z Chile, który miał odbyć się w piątek.

Możliwe wstrząsy wtórne

Trzęsienie ziemi odnotowano krótko po godzinie trzeciej nad ranem w czwartek (w środę wieczorem w Polsce). Miało ono magnitudę 6,7. Ognisko wstrząsów zlokalizowano w miejscu oddalonym o 112 km na południowy wschód od Sapporo, na głębokości 37 km. Japońska agencja pogodowa ostrzega przed wstrząsami wtórnymi, które mogą nastąpić 2-3 dni po głównym trzęsieniu.

Trzęsienie ziemi w Japonii (Małgorzata Latos/PAP/Reuters)

Na lotnisku zawalił się budynek terminalu

Trzęsienie spowodowało poważne zakłócenia w transporcie. Linie lotnicze przekazały, że dotychczas odwołały ponad 200 lotów, przez co ucierpiało ponad 40 tysięcy pasażerów. Międzynarodowe lotnisko New Chitose w Sapporo ma pozostać zamknięte przez cały czwartek, bo zawalił się budynek jednego z terminali, a także z powodu wykrytego wycieku wody i przerwy w dostawie prądu – oznajmiło ministerstwo transportu.

Awaria elektrociepłowni

Brak prądu uniemożliwia prowadzenie akcji ratunkowej. – Bez prądu jedyne, co mogę robić, to wypisywać recepty – powiedział jeden z lekarzy z miasta Abira na południu wyspy Hokkaido.

Z powodu awarii w największej w regionie elektrociepłowni 2,95 miliona mieszkańców Hokkaido zostało odciętych od prądu. Minister przemysłu Hiroshige Seko poinformował, że akcja naprawiania szkód już się rozpoczęła, ale powrót do sytuacji sprzed trzęsienia potrwa co najmniej tydzień.

Minister handlu, gospodarki i przemysłu Japonii Hiroshige Seko przekazał, że szkody w elektrociepłowni są na tyle poważne, że pierwotny plan przywrócenia dostaw prądu w ciągu kilku godzin okazał się niemożliwy do wykonania. Władze będą starały się uruchomić kilka mniejszych elektrociepłowni i hydroelektrowni, by wznowić choć częściowo dostawy w ciągu jednego lub dwóch dni.

Brak zagrożenia wyciekiem z reaktora jądrowego

Administracja elektrowni atomowej w prefekturze Tomari, oddalonej o ok. 70 kilometrów na zachód od Sapporo, poinformowała, że choć siłownia utraciła zewnętrzne źródło zasilania, uruchomił się awaryjny system, by schładzać zużyte paliwo w trzech reaktorach. System ten działa przez co najmniej 10 dni. Zapewniono, że nie odnotowano zmian w poziomie promieniowania wokół elektrowni.

źródło: tvn meteo

Zobacz komentarze (1)

  • Sami z elektrownią jądrową sobie poradzą, lecz jeśli przyjmą pomoc usrańców, jak w Fukushimie, to będą mieć drugą Fukushimę.

This website uses cookies.